Tuesday, November 18, 2014

Sprawdź swoją wiedzę o mózgu!

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Weekjuż za nami! 

Na całym świecie między 16-22 marca 2015 odbyły się liczne wykłady, warsztaty i pokazy popularyzujące wiedzę o mózgu! 

Z tej okazji zaprosiłam Państwa na Dni Mózgu w Trójmieście oraz zachęciłam do sprawdzenia swojej wiedzy o mózgu.
 
Do 19 kwietnia 2015 można było wypełnić ankietę online dotyczącą wiedzy o mózgu. Ankieta była rownież dostępna w wersji papierowej podczas Dnia Mózgu na SWPS Sopot.

Ankietę wypełniło łącznie 272 osoby (211 online oraz 61 w wersji papierowej). Serdecznie dziękuję Państwu za udział w ankiecie i wspieranie działań na rzecz budowania większej świadomosci społecznej na temat wiedzy o mózgu. Ogólne wyniki ankiety będą opublikowane zarówno na www.neuroedukacja.net, jak i innych, współpracujących stronach popularnonaukowych (np. www.badania.net). Szczegółowe wyniki zostaną przedstawione w artykule naukowym dostępnym dla wszystkich zainteresowanych, oraz na konferencjach naukowych.

Wszystkie osoby, które wzięły udział w ankiecie i podały swój adres e-mail, otrzymają spersonalizowaną informację zwrotną dotyczącą swoich wyników. Wśród tych osób zostaną rozlosowane nagrody książkowe. O wygranej wylosowane osoby zostaną poinformowane w osobnym mailu po 5 maja, a nagrody zostaną przesłane tradycyjną pocztą pod koniec maja/na początku czerwca.
 
rys. Andrzej Krauze, źródło: www.newscientist.com

W ramach Dnia Mózgu organizowanego na SWPS Sopot 21 marca 2015, odbył się:

-  konkurs wiedzy o mózgu z nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Wydawnictwo Smak Słowa. Aby wziąć udział w konkursie, prosiliśmy wspólnie z Kołem Naukowym Empiria o wypełnienie ankiety i sprawdzenie swojej wiedzy o mózgu oraz pozostawienie swojego adresu mailowego, w celu informacji zwrotnej na temat poprawnych odpowiedzi oraz wzięcia udziału w losowaniu nagród książkowych. Szczegóły o konkursie znajdują się na stronie Dni Mózgu - program SWPS - konkurs.

- warsztatSprawdź swoją wiedzę o mózgu – obalanie "neuromitów"

Media zasypują nas codziennie setkami ciekawostek, "jak gimnastykować swój mózg", "co robić, żeby mózg się wolniej starzał", "jak ćwiczyć pamięć", "jakie metody nauczania są przyjazne mózgowi"... Przeciętny czytelnik (nie będący neuronaukowcem) czytając doniesienia popularnonaukowe na temat mózgu może mieć problem w ocenie wartości przekazu naukowego takich treści. Podczas warsztatu sprawdzimy swoją wiedzę o mózgu - rozwiążemy wspólnie quiz, który jest tematem konkursu "Sprawdź swoją wiedzę o mózgu" w ramach Dnia Mózgu na SWPS Sopot oraz poznamy i obalimy najbardziej popularne w społeczeństwie polskim i brytyjskim "neuromity". 

___________________

Jeśli ktoś z Państwa nie mógł wziąć udziału w Dniu Mózgu na SWPS Sopot 21 marca lub chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat:

Chętnie udostępnię materiały z warsztatu zainteresowanym osobom - proszę w takiej sytuacji o maila: emiedzobrodzka(at)gmail.com

Zachęcam serdecznie do lektury artykułow poświęconych tematyce neuromitów w edukacji oraz rzetelnemu omówieniu jednego z nichna blogu Neurobigos.pl.

Jeśli już porównali Państwo część swoich odpowiedzi z danymi faktycznymi (na stronie Neurobigos.pl) oraz wynikami z innych krajów nadszedł czas na refleksję. Warto ufać wiarygodnym źródłom wiedzy, być dociekliwym i weryfikować informacje w oryginalnych artykułach. Wobec źródeł niepewnych (np. nie podąjacego oryginalnego źrodla naukowego), powinno się podchodzić z pewnym dystansem i krytyczną analizą. Oczywiście, wiele osób nie ma dostępu lub nie wie jak znaleźć oryginalne badania. Wtedy też należy sięgnąć po rzetelne ich opracowania. Jednym z przykładów portali zawierającym takie informacje są Badania.net.

Korzystanie z niesprawdzonych źródeł wiedzy może mieć zgubne konsekwencje, szczególnie dla nauczycieli i uczniów. Opierając się na neuromitach, nauczyciele oraz liczne firmy współpracujące z nauczycielami mogą tworzyć metody uczenia się "przyjazne mózgowi", które w rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z naukowymi podstawami. Ponadto, nauczyciele mogą nabyć niewłaściwych nastawień i uprzedzeń, które mogą wpływać na motywację uczniów i ich wyniki w nauce.

No comments:

Post a Comment